Časté otázky
NA CO SE NÁS ČASTO PTÁTE
- Odkud pochází jantar, který opracováváte a ze kterého tvoříte šperky?
Zpracováváme jantar z Dominikánské republiky a z oblasti Baltského moře v Polsku. Surový baltský jantar kupujeme přímo od těžařů z Gdaňska.
- Jak působí jantar na člověka?
Jantaru se v různých zemích a kulturách přisuzují rozmanité účinky a působení na člověka. V čem se snad všechny kultury shodují je to, že má jantar ochranné účinky a odpuzuje zlé síly. Jantar také uklidňuje mysl a podporuje schopnost soustředění.
Co do zdravotních účinků, jantar působí blahodárně na utišení bolesti kloubů a kostí, má zmírňovat také bolesti při růstu prvních zoubků.
- Proč jsou vaše jantary spíše světlé barvy, když se většinou jinde setkávám s jantary zbarvených víc do hněda?
Pracujeme pouze se 100 % přírodním surovým jantarem. Nijak ho netavíme, dále nedobarvujeme ani nemodifikujeme. Proto je barva našich jantarových šperků taková, jak ji příroda stvořila.
- Proč je barva surového jantaru tmavší než barva hotových výrobků?
Tmavě medová až hnědá barva surového neopracovaného jantaru je vlastně barvou jeho kůry. Ta je výsledkem oxidace jantaru v průběhu milionů let. Když se vrstva této kůry odbrousí, odhalí se jádro valounu, jehož barva bývá světlejší, než je barva kůry. Škála barev přírodního jantaru je nesmírně široká, nejčastější je ale žlutá, a to v nejrozličnějších odstínech. Barvu ovlivňuje také druh stromu, podmínky fosilizace a lokalita, ze které jantar pochází.
- Jantar i po vyleštění oxiduje a mění barvu. Je to dobře nebo špatně?
Oxidace povrchu je u přírodního jantaru přirozený proces. Časem se jeho barva mění v sytější odstín, kresba je výraznější a jantar získává hedvábnější lesk. Už po několika měsících lze pozorovat menší změny. Výraznější změny jsou patrné po přibližně dvou letech, obzvlášť, pokud šperk nosíte často. U starožitných kousků starých stovky let je už barva jantaru právě ona "jantarová", tedy medově nebo oranžově hnědá. Takovéto kousky jsou vysoce ceněny, ale je jich pochopitelně velice málo. Proto někteří výrobci jantarové výrobky tepelně nebo jinak modifikují právě proto, aby získaly tento starožitný odstín. Jakékoliv urychlení procesu oxidace však jantar znehodnocuje.
- Pro koho jantar není vhodný?
Je přirozené, že kouzlu jantaru nepodlehne každý. Pokud dáváte přednost šperkům s briliantovým výbrusem a z drahokamů, které ani časem nemění svou barvu, v takovém případě vás jantar pravděpodobně neosloví.
- Jak rozeznat pravý přírodní jantar?
V dnešní době je bohužel na trhu čím dál víc velice sofistikovaných napodobenin jantaru. Některé napodobeniny nebo modifikace jsou tak dokonalé, že je již těžké volným okem a běžnými jednoduchými testy určit jejich pravost. Pokud chcete mít opravdu jistotu, že si kupujete pravý přírodní jantar, pečlivě si vybírejte prodejce anebo tvůrce.
Pokud chcete mít 100 % jistotu a certifikát od třetí nezávislé strany, můžete se obrátit na specializované laboratoře, které se specializují na jantar a používají vysoce specializované testovací přístroje. Můžeme doporučit například Amber Experts (www.amberexperts.com) nebo laboratoř Mezinárodní asociace jantaru (International Amber Association, www.amber.org.pl).
- Jak garantujete pravost jantaru ve vašich špercích?
Surový jantar nakupujeme jen od spolehlivých těžařů a dodavatelů a jantar si sami brousíme. Známe do detailů každý jednotlivý valounek, který projde našima rukama. Proto můžeme garantovat pravost jantaru v našich špercích. K našim šperkům připojujeme certifikát pravosti, kterým ručíme za jeho pravost.